Skip to main content

Connect with us

Connect with us
hub

Your place for all things Ontario Tech

This is your hub for all the ways you can connect with us, whether it's in-person, on-campus, or meeting you virtually.
The Ontario Tech recruitment team is excited to get to know you and help you prepare for your future.

Book a meeting with a recruiter


Do you have questions about becoming an Ontario Tech student?

Do you want to learn more about your next steps?

Book a campus tour

Book a campus tour

Our Student Tour Guides will have the pleasure of showing you our beautiful campus virtually. We structure your personalized tour based off your specific program and interests. On your tour you will see academic buildings, classrooms, study spaces and student service areas.

Book a residence tour

Book a residence tour

Tour or Test Drive Residence! Please send an email to info@dc-otresidence.ca to be connected with a residence manager who will coordinate your tour logistics. Alternatively, follow us on Instagram @DCOTRES and send us a direct message requesting a tour.

Virtual tour

Virtual tour

Explore Ontario Tech's two campus locations from home with our virtual tour!

  • We're coming to visit you!

    Our recruiters are hitting the road and they're excited to meet you. Find out when they'll be visiting your school. We'll continue to add visits to our schedule so make sure to check back often! All visits will take place in the local time zone of the city listed.

    You can also find us travelling across Ontario as part of the Regional Fairs.

    City/Country School Name Date Time
    Ajax Ajax High School Thursday, October 5 12:05 to 1:05 p.m.
    Ajax Archbishop Denis O'Connor Catholic H S Ajax Monday, October 2 6:30 to 8:30 p.m.
    Ajax J. Clarke Richardson Collegiate Thursday, October 5 1 to 3:30 p.m.
    Ajax Notre Dame Catholic Secondary School Wednesday, October 4 8 to 11:25 a.m.
    Ajax Pickering High School Thursday, September 28 8:15 to 9:15 a.m.
    Almonte Almonte District High School Tuesday, November 21 9:10 to 10:10 a.m.
    Amherstburg General Amherst High School Wednesday, November 1 11:45 a.m. to 12:45 p.m.
    Ancaster Ancaster High School Tuesday, October 24 1 to 3 p.m.
    Ancaster Ancaster High School Tuesday, November 7 1:30 to 3 p.m.
    Angus Nottawasaga Pines Secondary School Monday, October 16 1:05 to 2:20 p.m.
    Arnprior Arnprior District High School Tuesday, October 17 1:10 to 2:20 p.m.
    Athens Athens District High School Thursday, November 9 9:15 to 10:15 a.m.
    Atikokan Northern Lakes School Wednesday, September 27 9 to 10 a.m. 
    Aurora Aurora High School Tuesday, October 17 11:05 a.m. to 12:05 p.m.
    Aurora Aurora Public Library Monday, October 2 4 to 7 p.m.
    Aurora Dr. G.W. Williams Secondary School Thursday, October 5 6 to 9 p.m.
    Aurora St Andrews College Wednesday, September 20 4 to 9 p.m.
    Aurora St. Andrew's College Wednesday, September 20 4:30 to 9 p.m.
    Baden Waterloo Oxford District Secondary School Monday, November 20 8:10 to 9:20 a.m.
    Barrie Barrie North Collegiate Thursday, October 19 10:40 to 11:50 a.m.
    Barrie Bear Creek Secondary School Friday, October 20 10:40 to 11:50 a.m.
    Barrie Ecole Secondaire Catholique Nouvelle Alliance Friday, October 20 noon to 1 p.m.
    Barrie Innisdale Secondary School Thursday, October 19 1 to 2 p.m.
    Barrie St Josephs Catholic High School Barrie Thursday, October 19 12:05 to 12:45 p.m.
    Barry's Bay Madawaska Valley District High School Wednesday, October 18 11 to 11:45 a.m.
    Beamsville West Niagara Secondary School Friday, November 17 1 to 2 p.m.
    Belleville Albert College Wednesday, October 3 noon to 12:45 p.m.
    Belleville Bayside Secondary School Belleville Monday, October 2 12:30 to 1:30 p.m.
    Belleville Centennial Secondary School Wednesday, October 4 11 to 11:45 a.m.
    Belleville Eastside Secondary School Tuesday, October 3 12:15 to 1:15 p.m.
    Belleville Eastside Secondary School Tuesday, November 14 5 to 8 p.m.
    Belleville Nicholson Catholic College Tuesday, October 3 11:08 to 11:58 a.m.
    Belleville Quinte Christian High School Monday, October 2 10:30 to 11:30 a.m.
    Belleville St. Theresa Catholic Secondary School Wednesday, October 4 8:30 to 9:30 a.m.
    Blind River Ecole secondaire catholique Jeunesse-Nord Thursday, October 5 1:45 to 2:45 p.m.
    Bolton Humberview Secondary School Thursday, November 2 6 to 8 p.m.
    Bolton St Michael Catholic Secondary School Bolton Thursday, November 16 5 to 7:30 p.m.
    Bowmanville Bowmanville High School Wednesday, October 4 12:45 to 2:30 p.m.
    Bracebridge Bracebridge and Muskoka Lakes Secondary School Tuesday, September 19 1 to 2 p.m.
    Brampton Bramalea Secondary School Thursday, November 2 8:30 to 10:50 a.m.
    Brampton Cardinal Ambrozic Catholic Secondary School Wednesday, November 1 5:30 to 7:30 p.m.
    Brampton Cardinal Leger Secondary School Wednesday, November 8 6 to 8 p.m.
    Brampton Central Peel Secondary School Tuesday, November 7 5 to 7 p.m.
    Brampton Chinguacousy Secondary School Tuesday, November 2 TBD
    Brampton David Suzuki Secondary School Thursday, November 23 6 to 8 p.m.
    Brampton Fletchers Meadow Secondary School Thursday, October 5 6 to 8 p.m.
    Brampton Harold M Brathwaite Secondary School Thursday, October 26 10:30 a.m. to noon
    Brampton Holy Name of Mary Catholic Secondary School Monday, October 30 9 to 11 a.m.
    Brampton Jean Augustine Secondary School Tuesday, October 17 6 to 8 p.m.
    Brampton Louise Arbour Secondary School Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Brampton North Park Secondary School Thursday, October 5 11 a.m. to noon
    Brampton Notre Dame Catholic Secondary School Brampton Tuesday, October 17 6 to 8:30 p.m.
    Brampton St Augustine Secondary School Brampton Thursday, September 28 11 a.m. to 1 p.m.
    Brampton St Augustine Secondary School Brampton Tuesday, November 7 11 a.m. to 1 p.m.
    Brampton St Edmund Campion Secondary School Thursday, October 26 6 to 8:30 p.m.
    Brampton St Marguerite d'Youville Secondary School Thursday, November 2 6 to 9 p.m.
    Brampton St Thomas Aquinas Secondary School Wednesday, November 15 6 to 9 p.m.
    Brampton St. Roch Catholic Secondary School Thursday, October 19 6 to 8 p.m.
    Brantford North Park Collegiate and Vocational School Wednesday, November 22 11:30 to 12:20 a.m.
    Brockville Brockville Collegiate Institute Thursday, November 9 11:15 a.m. to 12:15 p.m.
    Brooklin Brooklin High School Wednesday, October 11 7:50 to 10 a.m.
    Burlington Corpus Christi Catholic Secondary School Wednesday, September 27 8:45 to 11 a.m.
    Burlington Halton Learning Centre Tuesday, October 24 10 a.m. to 2 p.m.
    Burlington Halton Learning Centre Wednesday, October 25 10 a.m. to 8 p.m.
    Burlington Halton Learning Centre Thursday, October 26 10 a.m. to 2 p.m.
    Burnaby Burnaby South Secondary Wednesday, October 4 9 to 11 a.m.
    Caledon East Mayfield Secondary School Tuesday, September 19 11 a.m. to 2:30 p.m.
    Cambridge Ecole Secondaire Catholique Pere Rene de Galinee Thursday, September 28 1:30 to 2:30 p.m.
    Cambridge Galt Collegiate Institute Tuesday, October 17 10:30 to 11:30 a.m.
    Cambridge Jacob Hespeler Secondary School Wednesday, November 22 1:05 to 2:05 p.m.
    Cambridge Monsignor Doyle Catholic Secondary School Wednesday, November 22 8:45 to 9:45 a.m.
    Cambridge Preston High School Wednesday, November 22 10:45 to 11:45 a.m.
    Cambridge St Benedict Catholic Secondary School Friday, September 29 9:20 to 10:35 a.m.
    Campbellford Campbellford District High School Thursday, September 28 1:45 to 2:45 p.m.
    Cannington Brock High School Wednesday, November 8 12:10 to 12:50 p.m.
    Carleton Place Notre Dame Secondary School Carleton Place Monday, October 16 9:30 to 10:30 a.m.
    Casselman Ecole secondaire catholique de Casselman Monday, October 30 noon to 2 p.m.
    Chapleau Chapleau High School Wednesday, October 4 10 to 11 a.m.
    Chatham Chatham Kent Secondary School Thursday, November 9 10:44 to 11:38 a.m.
    Chatham John McGregor Secondary School Thursday, November 9 8:07 to 9:22 a.m.
    Chatham Ursuline College Chatham Tuesday, November 7 1:05 to 2:05 p.m.
    Clinton Central Huron Secondary School Wednesday, October 4 6 to 8 p.m.
    Clinton St. Anne's Catholic Secondary School Tuesday, September 19 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Collingwood Collingwood Collegiate Institute Wednesday, October 18 10:40 to 11:40 a.m.
    Coquitlam Riverside Secondary Wednesday, October 4 6 to 8 p.m.
    Cornwall Cornwall Collegiate and Vocational School Monday, November 6 8:30 to 9:30 a.m.
    Cornwall Ecole Secondaire Publique L'Heritage Cornwall Tuesday, November 7 10:50 to 11:25 a.m.
    Cornwall Holy Trinity Catholic Secondary School Monday, November 6 11 a.m. to noon
    Cornwall Holy Trinity Catholic Secondary School Cornwall Tuesday, October 31 10 a.m. to 1 p.m.
    Cornwall St Josephs Catholic Secondary School Cornwall Tuesday, November 7 9:25 to 10:40 a.m.
    Cornwall St Lawrence Secondary School Tuesday, November 7 8:10 to 9:10 a.m.
    Courtice Courtice Secondary School Monday, October 2 8:45 to 9:45 a.m.
    Courtice Holy Trinity Catholic Secondary School Courtice Thursday, October 26 noon to 2 p.m.
    Delta Burnaby Public Event Tuesday, October 3 6:30 to 9 p.m.
    Dorchester Lord Dorchester Secondary School Wednesday, November 22 1:10 to 2:10 p.m.
    Dryden Dryden High School Thursday, September 28 12:30 to 1:30 p.m. (CT)
    Egypt American International School Tuesday, September 26 9:30 a.m.
    Egypt British Columbia Canadian International School Tuesday, September 26 11:15 a.m.
    Egypt Heritage International School Wednesday, September 27 11:30 a.m.
    Egypt International School Choueifat (East) Tuesday, September 26 1 p.m.
    Egypt Narmer American Tuesday, September 26 2:30 p.m.
    Elgin Rideau District High School Friday, October 13 9:05 to 10:10 a.m.
    Elmvale Elmvale District High School Monday, October 16 11:35 a.m. to 12:40 p.m.
    Essex Essex District High School Wednesday, November 1 1 to 2 p.m.
    Etobicoke Etobicoke Collegiate Institute Thursday, November 2 6 to 8 p.m.
    Etobicoke Humber College - Lakeshore Campus Monday, January 22 10 to 2 p.m.
    Etobicoke Humber College - North Campus Wednesday, January 24 10 to 2 p.m.
    Etobicoke Kipling Collegiate Institute Friday, October 13 10:40 a.m. to 12:40 p.m.
    Etobicoke Martingrove Collegiate Institute Wednesday, September 27 12:05 to 12:55 p.m.
    Etobicoke Michael Power St Joseph High School Wednesday, October 11 6 to 8:30 p.m.
    Etobicoke North Albion Collegiate Institute Thursday, November 9 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
    Etobicoke Silverthorn Collegiate Institute Wednesday, November 1 6:30 to 8:30 p.m.
    Etobicoke Thistletown Collegiate Institute Tuesday, November 21 9 to 11 a.m.
    Fenelon Falls Fenelon Falls Secondary School Thursday, September 28 8:10 to 9:25 a.m.
    Forest North Lambton Secondary School Wednesday, November 8 1 to 2 p.m.
    Fort Frances Fort Frances High School Wednesday, September 27 12:30 to 1:30 p.m. (CT)
    Gananoque Gananoque Secondary School Wednesday, October 11 9:10 to 10:10 a.m.
    Georgetown Christ the King Catholic Secondary School Wednesday, October 25 6:30 to 8:30 p.m.
    Geraldton Geraldton Composite High School Tuesday, September 26 1:15 to 2:15 p.m.
    Gloucester Colonel By Secondary School Tuesday, October 31 5 to 8 p.m.
    Gloucester St Francis Xavier Catholic High School Gloucester Wednesday, November 22 10:40 to 11:30 a.m.
    Goderich Goderich District Collegiate Institute Tuesday, September 19 10 to 11:00 a.m.
    Gravenhurst Gravenhurst High School Tuesday, September 19 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Greater Sudbury École secondaire Macdonald-Cartier Thursday, October 12 10 to 11 a.m.
    Greater Sudbury Lasalle Secondary School Tuesday, October 10 11:07 to 11:51 a.m.
    Greater Sudbury St. Benedict Catholic Secondary School Thursday, October 12 1 to 2 p.m.
    Guelph Guelph Collegiate Vocational Institute Thursday, October 19 8:30 a.m. to 12:15 p.m.
    Guelph Guelph Collegiate Vocational Institute Thursday, October 19 9 a.m. to 12:15 p.m.
    Guelph John F Ross Collegiate Vocational Institute Tuesday, November 21 11:45 a.m. to 12:40 p.m.
    Guelph Our Lady of Lourdes CHS Thursday, November 23 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Hamilton Hillfield Strathallan College Monday, October 2 9:30 a.m. to 12:45 p.m.
    Hamilton Nora Frances Henderson Secondary School Monday, October 30 3:30 to 5:30 p.m.
    Hamilton St. Mary Catholic Secondary School Hamilton Wednesday, November 1 10 a.m. to 1:15 p.m.
    Hamilton Westmount Secondary School Tuesday, October 3 8:45 to 10:45 a.m.
    Hanover John Diefenbaker Senior School Tuesday, September 19 12:45 to 1:45 p.m.
    Hawkesbury Ecole secondaire catholique regionale Hawkesbury Monday, October 30 8:45 to 10:15 a.m.
    Hearst Université de Hearst Tuesday, September 26 9 to 10 a.m.
    Huntsville Huntsville High School Tuesday, September 19 8:50 to 9:50 a.m.
    Indonesia Bina Bangsa - Jakarta Monday, October 23 1:15 to 2:45 p.m.
    Indonesia Elyon School - Surabaya Friday, October 20 2 to 3:30 p.m.
    Indonesia Gloria 2 Christian - Surabaya Friday, October 20 11:30 a.m. to 1 p.m.
    Indonesia IPH East School - Surabaya Friday, October 20 9 to 10:30 a.m.
    Indonesia Singapore School - Jakarta Monday, October 23 8 to 9 a.m.
    Indonesia Tzu Chi School - Jakarta Monday, October 23 9:30 to 11 a.m.
    Ingersoll Ingersoll District Collegiate Institute Wednesday, November 22 8:20 to 9:15 a.m.
    Jordan American Community School (ACS) Sunday, October 1 2 p.m.
    Jordan Amman Academy Sunday, October 1 10:10 a.m.
    Jordan Amman Baccalaureate School Sunday, October 1 10:50 a.m.
    Jordan International Academy Amman Sunday, October 1 12:45 p.m.
    Jordan Kings Academy Monday, October 2 2 p.m.
    Jordan Mashreak International School Monday, October 2 11 a.m.
    Jordan Modern Montessori School Sunday, October 1 11:30 a.m.
    Kanata A Y Jackson Secondary School Kanata Friday, October 27 11:50 a.m. to 12:50 p.m.
    Kanata All Saints High School Monday, October 16 11:10 to 11:55 a.m.
    Kanata Holy Trinity Catholic High School Kanata Monday, October 16 10:45 to 11:10 a.m.
    Kanata Holy Trinity Catholic High School Kanata Thursday, November 2 5 to 8 p.m.
    Kemptville North Grenville District High School Monday, November 20 10:15 to 11:15 a.m.
    Kemptville St Michael Catholic High School Kemptville Monday, November 20 8:15 to 9:22 a.m.
    Kenora Beaver Brae Secondary School Thursday, September 28 9 to 10 a.m. (CT)
    Kenya International School of Kenya Thursday, November 9 11 a.m. to 1 p.m.
    Kenya Light Academy Tuesday, October 3 4 to 6 p.m.
    Kenya Nairobi International School Tuesday, September 5 2:30 p.m.
    Kenya West Nairobi School Friday, November 10 3 to 5 p.m.
    Keswick Keswick High School Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Keswick Keswick High School Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Kincardine Kincardine District Senior School Wednesday, September 20 2 to 3 p.m.
    King Seneca College - King Campus Tuesday, January 30 1 to 3 p.m.
    Kingston Bayridge Secondary School Tuesday, October 10 10 to 11 a.m.
    Kingston Ecole Secondaire Catholique Marie Rivier Wednesday, October 11 1:30 to 2:30 p.m.
    Kingston Ecole secondaire publique Mille-Iles Wednesday, October 11 1:30 to 2:30 p.m.
    Kingston Frontenac Secondary School Kingston Thursday, October 12 8:30 to 9:30 a.m.
    Kingston Holy Cross Catholic Secondary School Kingston Tuesday, October 10 11:10 a.m. to noon
    Kingston Kingston Secondary School Wednesday, October 11 11 a.m. to noon
    Kingston La Salle Intermediate and Secondary School Wednesday, October 11 11 a.m. to noon
    Kingston Loyalist Collegiate and Vocational Institute Thursday, October 12 11 a.m. to noon
    Kingston Queen’s University Athletics and Recreation Centre Monday, November 13 5 to 8 p.m.
    Kingston Regiopolis Notre Dame CHS Friday, October 13 11 a.m. to noon
    Kirkland Lake Ecole secondaire catholique l'Envolee du Nord Tuesday, October 3 2:30 to 3:30 p.m.
    Kitchener Cameron Heights Collegiate Institute Kitchener Monday, September 25 10:50 to 11:50 a.m.
    Kitchener Eastwood Collegiate Institute Monday, November 20 10:45 to 11:45 a.m.
    Kitchener Grand River Collegiate Institute Thursday, September 28 10:50 to 11:50 a.m.
    Kitchener Huron Heights Secondary School Kitchener Monday, September 25 noon to 1 p.m.
    Kitchener Resurrection Catholic Secondary School Tuesday, September 26 1 to 2 p.m.
    Kitchener St Marys High School Kitchener Wednesday, September 27 1:45 to 2:45 p.m.
    Kuwait American School of Kuwait Tuesday, October 3 8:45 a.m.
    Kuwait American International School Tuesday, October 3 11:55 a.m.
    Kuwait British School of Kuwait Tuesday, October 3 1 p.m.
    Lakefield Lakefiled College School Friday, September 29 12:40 to 1:40 p.m.
    Langley Langley Event Centre Thursday, October 5 12:30 to 3 p.m.
    Lasalle Sandwich Secondary School Friday, November 3 9:45 to 10:45 a.m.
    Leamington Cardinal Carter Catholic Secondary School Monday, November 6 11:45 a.m. to 12:45 p.m.
    Lindsay IE Weldon Secondary School Tuesday, September 26 10:50 to 11:40 a.m.
    Lindsay Lindsay Collegiate & Vocational Institute Tuesday, September 26 12:30 to 1:30 p.m.
    Lindsay St Thomas Aquinas Catholic Secondary Schoo Tuesday, September 26 1:40 to 2:40 p.m.
    Listowel Listowel District Secondary School Wednesday, September 20 9:30 to 10:30 a.m.
    London A B Lucas Secondary School Thursday, November 23 1:30 to 2:45 p.m.
    London Fanshaw College - Oxford Street Campus

    Tuesday, January 16 and Thursday, January 18

    10:00 a.m. to 2:00 p.m.
    London John Paul II Catholic Secondary School Monday, September 18 9:30 to 10:30 a.m.
    London London South Collegiate Institute Wednesday, September 20 10:55 to 11:45 a.m.
    London Mother Teresa Catholic Secondary School Thursday, November 23 noon to 12:50 p.m.
    London Sir Frederick Banting Secondary School London Thursday, November 23 11 to 11:45 a.m.
    London Western University Tuesday, November 7 10 a.m. to 1 p.m.
    London Western University Tuesday, November 7 5 to 8 p.m.
    Madoc Centre Hastings Secondary School Tuesday, October 3 8:30 to 9:30 a.m.
    Maple St Joan of Arc Catholic High School Maple Friday, October 27 11 a.m. to 1 p.m.
    Maple Ridge Meadowridge School Wednesday, October 4 1 to 2:30 p.m.
    Marathon Marathon High School Monday, September 25 1 to 2 p.m.
    Markham Bur Oak Secondary School Thursday, September 21 9:30 a.m. to 12:15 p.m.
    Markham Bur Oak Secondary School Tuesday, November 21 6 to 8 p.m.
    Markham Father Michael McGivney Catholic Academy Thursday, October 12 6 to 8:30 p.m.
    Markham J Addison School Wednesday, October 18 2:30 to 4 p.m.
    Markham Markham District High School Thursday, October 26 6 to 8 p.m.
    Markham Middlefield Collegiate Institute Wednesday, November 15 6:30 to 8:30 p.m.
    Markham Pierre Elliott Trudeau High School Thursday, September 21 2:30 to 4:30 p.m.
    Markham St Augustine Catholic High School Wednesday, October 4 7 to 9:30 p.m.
    Markham St Augustine Catholic High School Wednesday, October 11 7 to 9:30 p.m.
    Markham Unionville High School Wednesday, November 8 6 to 8:30 p.m.
    Mattawa F J McElligott Secondary School Monday, October 2 2:15 to 3:15 p.m.
    Meaford Georgian Bay Community School Monday, September 18 9 to 10 a.m.
    Milton St. Francis Xavier Catholic Secondary School Thursday, October 19 6:30 to 8:30 p.m.
    Milton St. Francis Xavier Catholic Secondary School Wednesday, September 27 11 a.m. to 1 p.m.
    Mississauga Applewood Heights Secondary School Thursday, October 12 10:45 to 11:45 a.m.
    Mississauga Ascension of Our Lord Catholic Secondary School Monday, October 16 6 to 8 p.m.
    Mississauga Cawthra Park Secondary School Wednesday, November 1 1 to 5 p.m.
    Mississauga Erindale Secondary School Wednesday, November 1 10:45 a.m. to noon
    Mississauga Father Michael Goetz Catholic Secondary School Thursday, October 16 6 to 8 p.m.
    Mississauga Glenforest Secondary School Thursday, September 28 9 a.m. to noon
    Mississauga John Fraser Secondary School Thursday, October 12 6 to 8 p.m.
    Mississauga Lincoln M Alexander Secondary School Thursday, October 5 9 to 11 a.m.
    Mississauga Loyola Catholic Secondary School Wednesday, October 25 6 to 8 p.m.
    Mississauga Meadowvale Secondary School Tuesday, November 7 6 to 8 p.m.
    Mississauga Mentor College Wednesday, October 11 6 to 9 p.m.
    Mississauga Mississauga Secondary School Monday, October 30 10 a.m. to noon
    Mississauga Newtons Grove School Friday, October 13 10:30 a.m. to noon
    Mississauga Our Lady of Mount Carmel Secondary School Wednesday, October 4 11 a.m.
    Mississauga Philip Pocock Catholic Secondary School Tuesday, November 21 6 to 8 p.m.
    Mississauga Port Credit Secondary School Thursday, November 16 8 a.m. to noon
    Mississauga Rick Hansen Secondary School Thursday, November 2 5 to 7 p.m.
    Mississauga St Aloysius Gonzaga Secondary School Thursday, November 9 6:30 to 8:30 p.m.
    Mississauga St Francis Xavier Secondary School Mississauga Wednesday, October 25 6 to 8 p.m.
    Mississauga St Joan of Arc Catholic Secondary School Thursday, November 2 6 to 8 p.m.
    Mississauga St Joseph Secondary School Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Mississauga St Marcellinus Secondary School Thursday, November 16 5:30 to 8 p.m.
    Mississauga St Martin Secondary School Wednesday, October 25 1:30 to 4:30 p.m.
    Mississauga St Paul Secondary School Thursday, October 12 6 to 8:30 p.m.
    Mississauga Stephen Lewis Secondary School Mississauga Thursday, November 2 1 to 6:30 p.m.
    Mississauga The Woodlands School Thursday, October 26 5:30 to 7:30 p.m.
    Mitchell Mitchell District H. S. Thursday, September 21 8:50 to 9:50 a.m.
    Mount Forest Wellington Heights Secondary School Thursday, September 21 11:30 a.m. to 12:20 p.m.
    Municipality Of Leamington Leamington District Secondary School Monday, November 6 10 to 11 a.m.
    Nanaimo Dover Bay Secondary Wednesday, September 27 9 to 11 a.m.
    Napanee Napanee District Secondary School Friday, November 10 noon to 1 p.m.
    Neapean Nepean Sportsplex Wednesday, November 1 5 to 8 p.m.
    Nepean Bell High School Friday, October 27 8:30 to 9:15 a.m.
    Nepean Sir Robert Borden High School Thursday, November 23 2 to 3 p.m.
    New Liskeard Timiskaming District Secondary School Tuesday, October 3 11 a.m. to noon
    Newcastle Clarke High School Monday, November 6 11 to 11:45 a.m.
    Newmarket Huron Heights Secondary School Newmarket Thursday, October 12 1 to 3:30 p.m.
    Newmarket Huron Heights Secondary School Newmarket Thursday, October 12 6 to 8 p.m.
    Niagara Falls A N Myer Secondary School Monday, November 13 11:15 a.m. to 12:15 p.m.
    Niagara Falls Stamford Collegiate Monday, November 13 8:35 to 9:55 a.m.
    Niagara Falls Westlane Secondary School Monday, November 13 1:15 to 2:15 p.m.
    North Bay Chippewa Secondary School Friday, October 13 12:30 to 1:30 p.m.
    North Bay Ecole secondaire catholique Algonquin Friday, October 13 9 to 10 a.m.
    North Bay Nipissing University Monday, October 2 6 to 8 p.m.
    North Bay West Ferris Secondary School Friday, October 13 10:30 to 11:30 a.m.
    North Vancouver Argyle Secondary School Thursday, September 28 6 to 8 p.m.
    North Vancouver Bodwell High School Thursday, September 28 1 to 3 p.m.
    North York Brebeuf College School Thursday, October 12 6:30 to 8:30 p.m.
    North York Earl Haig Secondary School Wednesday, October 18 9 to 11 a.m.
    North York Emery Collegiate Institute Thursday, October 5 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
    North York Fieldstone King's College School Thursday, November 9 3 to 4 p.m.
    North York George S Henry Academy Thursday, September 14 4 to 5:30 p.m.
    North York Newtonbrook Secondary School Thursday, November 2 12:45 to 3:15 p.m.
    North York Westview Centennial Secondary School Thursday, November 16 10 a.m. to noon
    North York William Lyon Mackenzie Thursday, October 26 7 to 8:30 p.m.
    Norwood Norwood District High School Thursday, September 28 11:15 a.m. to noon
    Oakville Holy Trinity Catholic Secondary School Oakville Tuesday, October 17 8:30 a.m. to 1 p.m.
    Oakville St Thomas Aquinas Catholic Secondary Sch Oakville Wednesday, October 11 8:45 a.m. to noon
    Odessa Ernestown Secondary School Friday, October 13 1 to 2 p.m.
    Oman American British Academy Monday, September 18 10:20 a.m.
    Oman International School of Choueifat - Muscat Monday, September 18 3:20 p.m.
    Oman Muscat International School Monday, September 18 8:30 a.m.
    Oman The American International School of Muscat (TAISM) Monday, September 18 11:30 a.m.
    Oman The Sultan's School Monday, September 18 1:45 p.m.
    Orillia Orillia Secondary School Thursday, September 21 10:40 to 11:40 a.m.
    Orillia Twin Lakes Secondary School Thursday, September 21 1:10 to 2:10 p.m.
    Orleans Cairine Wilson Secondary School Wednesday, October 25 8:30 to 9:30 a.m.
    Orleans St Matthew High School Thursday, October 26 11:15 a.m. to 12:15 p.m.
    Oshawa Durham College  Wednesday, March 6 and Thursday, March 7 TBD
    Oshawa Monsignor Paul Dwyer C.H.S. Thursday, November 2 6:30 to 8:30 p.m.
    Oshawa Monsignor Paul Dwyer Catholic High School Thursday, November 2 6:30 to 8:30 p.m.
    Ottawa Blyth Acadeny Orbit Thursday, November 23 9 to 10 a.m.
    Ottawa Brookfield High School Wednesday, November 22 8:30 to 9:30 a.m.
    Ottawa Canterbury High School Ottawa Tuesday, October 24 8:45 to 9:45 a.m.
    Ottawa Glebe Collegiate Institute Wednesday, November 22 11:25 a.m. to 12:25 p.m.
    Ottawa Hillcrest High School Ottawa Tuesday, October 24 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
    Ottawa Lisgar Collegiate Institute Tuesday, November 21 11:15 to 12:15 a.m.
    Ottawa Shenkman Arts Centre Monday, October 30 5 to 8 p.m.
    Ottawa St Paul High School Thursday, November 23 10:45 to 11:25 a.m.
    Ottawa Woodroffe High School Friday, November 24 11:30 a.m. to 12:15 p.m.
    Owen Sound Owen Sound District Secondary School Monday, September 18 12:40 to 1:40 p.m.
    Owen Sound St Marys High School Owen Sound Monday, September 18 10:30 to 11:30 a.m.
    Palmerston Norwell District Secondary School Thursday, September 21 9:10 to 10:10 a.m.
    Paris Paris District High School Tuesday, November 21 11:35 a.m. to 12:25 p.m.
    Parry Sound Parry Sound High School Wednesday, September 20 1:45 to 2:45 p.m.
    Pembroke Bishop Smith Catholic High School Thursday, October 19 noon to 1 p.m.
    Pembroke Fellowes High School Thursday, October 19 8:30 to 9:30 a.m.
    Pembroke Fellowes High School Thursday, November 2 10 a.m. to 1 p.m.
    Perth Perth & District Collegiate Institute Wednesday, November 1 10 a.m. to 1 p.m.
    Perth Perth & District Collegiate Institute Wednesday, November 8 11:15 a.m. to 12:05 p.m.
    Perth St John Catholic High School Wednesday, November 8 9 to 10 a.m.
    Peterborough Adam Scott Collegiate Vocational Institute Monday, September 25 9 to 10 a.m.
    Peterborough Holy Cross Catholic Secondary School Peterborough Wednesday, September 27 10:15 to 11 a.m.
    Peterborough Kenner Collegiate and Vocational Institute Wednesday, September 27 11:15 a.m. to noon
    Peterborough St Peter Catholic Secondary School Peterborough Wednesday, September 27 8:40 to 9:40 a.m.
    Peterborough Thomas A Stewart Secondary School Friday, September 29 11:20 a.m. to 12:20 p.m.
    Peterborough Trent University Wednesday, November 15 10 a.m. to 1 p.m.
    Peterborough Trent University Wednesday, November 15 5 to 8 p.m.
    Pickering Dunbarton High School Friday, October 13 12:50 to 3:30 p.m.
    Pickering Pine Ridge Secondary School Wednesday, October 11 12:30 to 2:30 p.m.
    Pickering St Mary Catholic Secondary School Pickering Thursday, October 5 6:30 to 9 p.m.
    Picton Prince Edward Collegiate Institute Thursday, November 23 5 to 7 p.m.
    Port Colborne Port Colborne High School Friday, November 17 8:30 to 9:30 a.m.
    Port Elgin Saugeen District Senior School Wednesday, September 20 12:40 to 1:15 p.m.
    Port Hope Trinity College School Friday, November 24 1:30 to 2:30 p.m.
    Port Perry Port Perry High School Monday, October 16 8 a.m. to 2 p.m.
    Qatar American School of Doha Wednesday, October 4 12:55 p.m.
    Qatar Blyth Academy Thursday, October 5 10:40 a.m.
    Qatar Choueifat Thursday, October 5 2:30 p.m.
    Qatar Doha British School Thursday, October 5 noon
    Qatar English Modern School Wednesday, October 4 11:50 a.m.
    Qatar GEMS American Academy - Qatar Wednesday, October 4 10:15 a.m.
    Qatar Global Academy International - Muaither Thursday, October 5 1:10 p.m.
    Red Rock Nipigon-Red Rock District High School Monday, September 25 9 to 10 a.m.
    Renfrew Renfrew Collegiate Institute Tuesday, October 17 9:45 a.m.
    Renfrew St Josephs High School Renfrew Tuesday, October 17 10 to 11 a.m.
    Republic of Korea (South Korea) Cheongna Dalton School Friday, September 8 2:45 p.m.
    Rexdale West Humber Collegiate Institute Tuesday, September 19 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Richmond South Carleton High School Friday, November 24 10:40 to 11:30 a.m.
    Richmond Hill Alexander MacKenzie High School Richmond Hill Wednesday, October 4 3:15 to 4 p.m.
    Richmond Hill Dr Bette Stephenson Centre Wednesday, December 6 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Richmond Hill Dr Bette Stephenson Centre Tuesday, October 17 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Richmond Hill Richmond Green Secondary School Wednesday, October 11 6:30 to 8:30 p.m.
    Richmond Hill St Theresa Lisieux Catholic High School Thursday, October 5 6:30 to 8:30 p.m.
    Rockland Rockland District High School Thursday, October 26 9:45 to 10:45 a.m.
    Sarnia Ecole Secondaire Catholique Saint-Francois Xavier Tuesday, November 7 8 to 9 a.m.
    Sarnia Northern Collegiate Institute & Vocational School Wednesday, November 8 9:50 to 10:50 a.m.
    Sarnia St. Patrick’s Catholic High School Wednesday, November 8 8:30 to 9:30 a.m.
    Sault Ste. Marie Algoma University Thursday, October 5 9:30 to 11:30 a.m.
    Scarborough Albert Campbell Collegiate Institute Thursday, October 26 9 a.m. to 12:30 p.m.
    Scarborough Cedarbrae Collegiate Institute Thursday, September 21 11:40 a.m. to 12:30 p.m.
    Scarborough David and Mary Thomson Collegiate Institute Thursday, November 2 2 to 4 p.m.
    Scarborough Francis Libermann Catholic High School Friday, October 27 1:20 to 3 p.m.
    Scarborough Lester B Pearson Collegiate Institute Scarborough Thursday, November 2 9 to 11:30 a.m.
    Scarborough Mary Ward Catholic Secondary School Wednesday, November 1 1:30 to 3:30 p.m.
    Scarborough Satec at W A Porter Collegiate Institute Monday, November 13 4:30 to 7 p.m.
    Scarborough Sir Oliver Mowat Collegiate Institute Monday, November 6 6:30 to 8:30 p.m.
    Scarborough Sir Wilfrid Laurier Collegiate Institute Tuesday, September 26 12:35 to 3:15 p.m.
    Scarborough Sir Wilfrid Laurier Collegiate Institute Tuesday, September 26 12:35 to 3:15 p.m.
    Scarborough St Mother Teresa Catholic Academy Tuesday, November 21 noon to 2:30 p.m.
    Scarborough Wexford Collegiate School for the Arts Wednesday, September 27 7:00 to 8:45p.m.
    Scarborough Woburn Collegiate Institute Thursday, October 12 9 to 11:15 a.m.
    Shawnigan Lake Shawnigan Lake School Tuesday, September 26 6 to 8 p.m.
    Simcoe Holy Trinity Catholic High School Simcoe Monday, November 20 10:30 to 11:30 a.m.
    Simcoe Simcoe Composite School Monday, November 20 11:40 a.m. to 12:15 p.m.
    South River Almaguin Highlands Secondary School Wednesday, September 20 9 to 10 a.m.
    St Catharines Denis Morris Catholic High School Wednesday, November 15 8:30 to 9:30 a.m.
    St Catharines Eastdale Secondary School Wednesday, November 15 noon to 1 p.m.
    St Catharines Eden High School Friday, November 17 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    St Catharines Holy Cross Catholic Secondary School St Catharines Tuesday, November 14 8:30 to 9:30 a.m.
    St Catharines Laura Secord Secondary School Tuesday, November 14 11 to 11:40 a.m.
    St Catharines Sir Winston Churchill Secondary School St Catharin Tuesday, November 14 12 to 1 p.m.
    St Catharines St Catharines Collegiate & Vocational Institute Wednesday, November 15 10 to 10:40 a.m.
    St Catharines St Francis Catholic Secondary School St Catharines Tuesday, November 14 9:45 to 10:45 a.m.
    St Thomas Central Elgin Collegiate Institute Wednesday, November 22 11:05 to 12:05 p.m.
    St Thomas Parkside Collegiate Institute Tuesday, November 21 11 to noon
    St Thomas St Josephs Catholic High School St Thomas Tuesday, November 21 1:30 to 2:30 p.m.
    St. Catharines Brock University, Ian Beddis Gym Thursday, November 9 10 a.m. to 1 p.m.
    St. Catharines Brock University, Ian Beddis Gym Thursday, November 9 5 to 8 p.m.
    Stayner Stayner Collegiate Institute Wednesday, October 18 noon to 1 p.m.
    Stratford St Michael Catholic Secondary School Thursday, September 21 1 to 1:45 p.m.
    Stratford Stratford District Secondary School Wednesday, September 20 11:30 a.m. to 12:20 p.m.
    Sturgeon Falls Ecole Sec Catholique Franco Cite Sturgeon Falls Monday, October 2 10:30 to 11:30 a.m.
    Sudbury Laurentian University Thursday, October 5 6 to 8 p.m.
    Sudbury Lockerby Composite School Wednesday, October 11 10 to 11 a.m.
    Sudbury Lo-Ellen Park Secondary School Wednesday, October 11 1:15 to 2 p.m.
    Sudbury St Charles College Tuesday, October 10 9:45 to 10:45 a.m.
    Sudbury Sudbury Secondary School Wednesday, October 11 noon to 12:45 p.m.
    Surrey Grandview Secondary School Thursday, October 5 9 to 11 a.m.
    Surrey Surrey Public Event Thursday, October 5 6:30 to 9 p.m.
    Sydenham Sydenham High School Tuesday, October 10 12:40 to 1:40 p.m.
    Tecumseh Ecole Secondaire Catholique L'Essor Tuesday, October 31 10 to 11 a.m.
    Tecumseh Tecumseh Vista Academy Secondary School Friday, November 3 11 to 11:40 a.m.
    Thailand Bangkok Patana Tuesday, September 19 7:15 a.m.
    Thailand KIS International School Tuesday, September 19 noon
    Thailand St. Andrews International School Tuesday, September 19 10 a.m.
    Thailand St. Andrews International School (S107) Monday, October 30 11:30 a.m.
    Thailand Thai-Singapore International School Monday, October 30
    Thornhill Hodan Nalayeh Secondary School Thursday, October 26 3:30 to 6:30 p.m.
    Thornhill St. Elizabeth Catholic High School Friday, November 3 9:45 to 11:45 a.m.
    Thornhill Stephen Lewis Secondary School Thornhill Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Thornhill Stephen Lewis Secondary School Thornhill Thursday, October 5 3 to 4 p.m.
    Thorold Thorold Secondary School Thursday, November 16 11:35 a.m. to 12:35 p.m.
    Thunder Bay Lakehead University Friday, September 29 9:30 to 11:30 a.m.
    Tillsonburg Glendale High School Tillsonburg Thursday, September 21 noon to 1 p.m.
    Timmins Ecole secondaire catholique Theriault Tuesday, October 3 6 to 8 p.m.
    Toronto A Y Jackson Secondary School North York Thursday, September 21 3:25 to 4:25 p.m.
    Toronto Bayview Glen Independent School Thursday, September 28 4:45 to 6:30 p.m.
    Toronto Birchmount Park Collegiate Institute Wednesday, October 11 9 to 11:30 a.m.
    Toronto Bishop Allen Academy Wednesday, September 27 5 to 8 p.m.
    Toronto Bishop Marrocco Thomas Merton Catholic S S Wednesday, October 25 9 to 11:30 a.m.
    Toronto Bloor Collegiate Institute Thursday, October 19 10 a.m. to 3 p.m.
    Toronto Bnei Akiva Schools Monday, October 30 8:15 to 9:15 p.m.
    Toronto Burnhamthorpe Adult Learning Centre Wednesday, October 11  TBD
    Toronto Central Technical School Thursday, October 19 10 a.m. to 3 p.m.
    Toronto Central Toronto Academy Friday, November 3 9:30 a.m. to noon
    Toronto City Adult Learning Centre Wednesday, October 4 8:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Toronto Crestwood Preparatory College Thursday, September 28 5 to 6:45 p.m.
    Toronto De La Salle College Wednesday, October 4 3 p.m.
    Toronto Downsview Secondary School Tuesday, November 14 10 to 11:30 a.m.
    Toronto East York C. I. Thursday, November 23 6:30 to 8 p.m.
    Toronto East York Collegiate Institute Thursday, November 23 6 to 8 p.m.
    Toronto Etobicoke School of the Arts Thursday, October 12 6 to 9 p.m.
    Toronto Etobicoke School of the Arts Thursday, October 12 6 to 9 p.m.
    Toronto Father Henry Carr Catholic Secondary School Tuesday, October 10 11:30 a.m. to 1:30 p.m.
    Toronto Forest Hill Collegiate Institute Tuesday, October 10 10:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Toronto Georges Vanier Secondary School Thursday, October 12 10:30 a.m. to noon
    Toronto Havergal College Wednesday, October 18 6:30 to 8:30 p.m.
    Toronto John Polanyi Collegiate Institute Thursday, October 12 1 to 3 p.m.
    Toronto Lawrence Park Collegiate Institute Thursday, November 9 6 to 8 p.m.
    Toronto Leaside High School Tuesday, October 3 6 to 8 p.m.
    Toronto Malvern Collegiate Institute Wednesday, October 4 4 to 7:30 p.m.
    Toronto Monarch Park Collegiate Institute Thursday, November 9 11:45 a.m. to 12:40 p.m.
    Toronto North Toronto Collegiate Institute Tuesday, October 3 6 to 9 p.m.
    Toronto North Toronto Collegiate Institute Wednesday, October 4 6:30 to 9 p.m.
    Toronto Northern Secondary School Toronto Wednesday, November 8 6 to 8:30 p.m.
    Toronto Northern Secondary School Toronto Thursday, October 5 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
    Toronto Notre Dame High School Toronto Wednesday, October 18 8:45 to 9:45 a.m.
    Toronto Oakwood Collegiate Institute Tuesday, November 14 9 to 11 a.m.
    Toronto Richview Collegiate Institute Tuesday, September 19 6:30 to 8:30 p.m.
    Toronto Rosedale Heights School of the Arts Wednesday, October 4 1 to 3 p.m.
    Toronto Saint John Henry Newman Catholic High School Thursday, October 26 6 to 8 p.m.
    Toronto Senator O'Connor College School Tuesday, October 10 6:30 to 8 p.m.
    Toronto Seneca Polytechnic - Newnham Campus Tuesday, January 23 10:00 a.m. to 1:00 p.m.
    Toronto Seneca Polytechnic - York Campus Thursday, January 25 1 to 3:00 p.m.
    Toronto St John Paul II Catholic Secondary School Wednesday, October 18 6:30 to 8:30 p.m.
    Toronto St Josephs College School Toronto Wednesday, September 20 3 to 5 p.m.
    Toronto St Joseph's Morrow Park Catholic Secondary School Wednesday, October 11 10:45 a.m. to 1:30 p.m.
    Toronto St Michaels College School Tuesday, October 17 7 to 9 p.m.
    Toronto St Patrick Catholic Secondary School Toronto Thursday, October 12 noon to 2:40 p.m.
    Toronto St. Clement’s School Wednesday, October 18 12:25 to 1:25 p.m.
    Toronto TFS-Canada's International School Thursday, September 14 10:45 a.m. to 12:15 p.m.
    Toronto Victoria Park Collegiate Institute Wednesday, October 4 6:30 to 8:30 p.m.
    Toronto Weston Collegiate Institute Friday, October 27 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
    Toronto Winston Churchill Collegiate Institute Scarborough Friday, October 27 10 a.m. to noon
    Toronto York Mills Collegiate Institute Thursday, October 5 1:15 to 4:30 p.m.
    Trenton École secondaire publique Marc-Garneau Thursday, October 5 12:30 to 1:30 p.m.
    Trenton St. Paul Catholic Secondary School Thursday, October 5 8:45 to 9:45 a.m.
    Trenton Trenton High School Thursday, October 5 9:48 to 11 a.m.
    Unionville Bill Crothers Secondary School Wednesday, October 18 noon to 1 p.m.
    United Arab Emirates Abu Dhabi Grammar School Thursday, September 21 10:20 a.m.
    United Arab Emirates Abu Dhabi International Private School Thursday, September 21 3 p.m
    United Arab Emirates ACS Abu Dhabi Thursday, September 21 12:10 p.m.
    United Arab Emirates American School of Dubai Wednesday, September 20 9:30 a.m.
    United Arab Emirates Deidra International School   Wednesday, September 20 2:15 p.m.
    United Arab Emirates Dubai American Academy Tuesday, September 19  9 a.m.
    United Arab Emirates Dubai College  Wednesday, September 20 12:20 p.m.
    United Arab Emirates Dubai International Academy (DIA) Tuesday, September 19  1:25 p.m.
    United Arab Emirates GEMS American Academy  Thursday, September 21 1:30 p.m.
    United Arab Emirates GEMS International Al Khail  Monday, September 25 8:30 a.m.
    United Arab Emirates The International School of Choueifat Tuesday, September 19 noon
    United Arab Emirates Jumeriah College  Monday, September 25 11:50 a.m.
    United Arab Emirates Nord Anglia International School Dubai Tuesday, September 19 7:30 a.m.
    United Arab Emirates Raffles International School  Wednesday, September 20 11:15 a.m.
    United Arab Emirates Safa Community School   Monday, September 25 2 p.m.
    United Arab Emirates Universal American School  Monday, September 25 10:15 a.m.
    Uxbridge Uxbridge Secondary School Monday, October 16 8 a.m. to 2 p.m.
    Vancouver Sir Winston Churchill Secondary School Thursday, September 28 9 to 11 a.m.
    Vancouver West Point Grey Academy Friday, October 6 9 to 10:30 a.m.
    Vaughan Tommy Douglas Secondary School Tuesday, October 10 11:55 a.m. to 12:55 p.m.
    Victoria Belmont Secondary School Monday, September 25 1 to 3 p.m.
    Victoria Claremont Secondary School Tuesday, September 26 1 to 3 p.m.
    Victoria Oak Bay High School Tuesday, September 26 8:30 to 11:30 a.m.
    Victoria St. Michael's University School Monday, September 25 6 to 8 p.m.
    Vietnam International School Ho Chi Minh City Tuesday, September 19
    Vietnam Vinschool Central Park Thursday, September 21
    Vietnam Vinschool Grand Park Friday, September 22
    Walkerton Sacred Heart High School Walkerton Tuesday, September 19 9:30 to 10:30 a.m.
    Walkerton Walkerton District Community School Tuesday, September 19 2:15 to 3:15 p.m.
    Waterloo Bluevale Collegiate Institute Thursday, October 12 8:40 to 11:10 a.m.
    Waterloo CIF Fieldhouse, University of Waterloo Wednesday, November 8 10 a.m. to 1 p.m.
    Waterloo CIF Fieldhouse, University of Waterloo Wednesday, November 8 5 to 8 p.m.
    Waterloo St David Catholic Secondary School Wednesday, October 18 9:40 to 11:40 a.m.
    Wawa Michipicoten High School Wednesday, October 4 1:15 to 2:15 p.m.
    Welland Notre Dame College School Welland Thursday, November 16 8:30 to 9:30 a.m.
    Welland Welland Centennial Secondary School Thursday, November 16 1 to 2 p.m.
    West Vancouver West Vancouver Secondary Wednesday, September 27 6 to 8 p.m.
    Whitby All Saints Catholic Secondary School Whitby Wednesday, September 13 6:30 to 8:30 p.m.
    Whitby Anderson Collegiate Vocational Institute Tuesday, October 3 12:05 to 12:50 p.m.
    Whitby Donald A Wilson Secondary School Tuesday, October 10 6 to 8 p.m.
    Whitby Father Leo J Austin Catholic Secondary School Thursday, October 12 6 to 8:30 p.m.
    Whitby Henry Street High School Thursday, September 28 9:30 a.m. to 3:30 p.m.
    Whitby Henry Street High School Monday, November 30 6 to 8 p.m.
    Whitby Sinclair Secondary School Thursday, October 12 8 a.m. to 3:30 p.m.
    Whitby Sinclair Secondary School Thursday, September 28 6 to 8 p.m.
    Wiarton Peninsula Shores District School Wednesday, September 20 9 to 10 a.m.
    Windsor Assumption College Catholic High School Windsor Tuesday, October 31 8:30 to 9:30 a.m.
    Windsor Holy Names Catholic High School Monday, October 30 8:30 to 9:30 a.m.
    Windsor Honourable W C Kennedy Collegiate Institute Tuesday, October 31 1:30 to 2:30 p.m.
    Windsor Riverside Secondary School Wednesday, November 1 9 to 10 a.m.
    Windsor St Josephs Catholic High School Windsor Thursday, November 2 11:35 a.m. to 12:15 p.m.
    Windsor University of Windsor Monday, November 6 5 to 8 p.m.
    Windsor Vincent Massey Secondary School Monday, October 30 12:15 to 1 p.m.
    Windsor W F Herman Academy Secondary Monday, October 30 11:05 to 11:45 a.m.
    Windsor Walkerville Collegiate Institute Thursday, November 2 10:30 to 11:30 a.m.
    Windsor Westview Freedom Academy Thursday, November 2 9 to 10 a.m.
    Wingham FE Madill Secondary School Tuesday, September 19 1:30 to 2:30 p.m.
    Woodbridge Emily Carr Secondary School Thursday, November 16 6 to 8 p.m.
    Woodbridge Father Bressani Catholic High School Wednesday, October 25 11:20 a.m. to 1:30 p.m.
    Woodbridge Holy Cross Catholic Academy Thursday, October 26 6 to 8 p.m.
    Woodbridge St Jean de Brebeuf Catholic High School Woodbridge Thursday, October 5 8:30 to 11 a.m.
    Woodbridge Woodbridge College Thursday, October 26 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
    Woodstock College Avenue Secondary School Monday, November 20 12:15 to 1 p.m.
    Woodstock Huron Park Secondary School Monday, November 20 11 a.m. to noon
    Woodstock Woodstock Collegiate Institute Friday, September 22 10:55 to 11:50 a.m.
  • Meet our recruitment team

    Domestic team

    Cassidy Dawson
    Cassidy Dawson
    Rida Farooqi
    Rida Farooqi
    Chantal Gauthier
    Chantal Gauthier
    Cameron Mason
    Cameron Mason
    Jack Mo
    Jack Mo
    Rahsean Neil-Simpson
    Rahsean Neil-Simpson
    Maddie Nelles
    Maddie Nelles
    Kevin Pelech
    Kevin Pelech
    Nitharshana Premachandran
    Nitharshana Premachandran
    Jade Santos
    Jade Santos
    Kevon Watson
    Kevon Watson

    International team


    Sanchit Mittal
    Sanchit Mittal
    Regional Market Development Manager - East Asia & Africa 
    Roger Ragoonath
    Roger Ragoonath
    Regional Market Development Manager - Latin America, Middle East & Caribbean 
    Brent Seton
    Brent Seton
    Regional Market Development Manager - South Asia and Southeast Asia 
Group of female students hanging out in a campus building
Group of students walking outside in downtown Oshawa in the Fall

Webinars

Webinars cover everything you need to know about life at Ontario Tech. Register to attend an upcoming webinar or watch a recording.

Learn more - Webinars

Digital Viewbook

No two students have the same post-secondary journey! View your personalized digital viewbook to gain knowledge of all the programs and services we offer and explore what it means to be an Ontario Tech Ridgeback.

Explore your digital viewbook - Digital Viewbook

Q & A Session: English Language Centre

Our English Language Centre staff are offering online Q & A sessions on select Monday mornings from 10 to 11 a.m. Eastern Standard Time.

Register for an upcoming session now - Q & A Session: English Language Centre

Caitlin Morgan
The professors showed me what it means to be passionate about a field of study and created a foundation for my learning, while allowing me to learn fundamental skills to prepare myself for the career of my choice. I am now preparing to complete my Bachelor of Education at Ontario Tech to teach youth who have been in conflict with the law. Caitlin Morgan Bachelor of Arts (Honours) in Criminology and Justice Class of 2021


Hannah Oegema
When I first started in the Commerce program here, I quickly fell in love with the people. The first day of Orientation, I met a group of incredible friends who are still by my side three years later. After attending a CPA Ontario Networking Session, I decided that the accounting path was perfect for me. The professors here want you to succeed, and will give you the connections you need to set yourself up for the career you want. Because of the opportunities given to me by the university, I have already received full-time job offers for when I graduate in 2022. Hannah Oegema Bachelor of Commerce (Honours) in Accounting, International Business minor Class of 2022


Eric Doyle
The professors I have in the Biological Science – Biomedical Science program are unparalleled. Professor Brar understands the minds of students and that physics can be intimidating to the novice learner. Professor Brar was engaging, supportive, caring and a friend to all; he completely changed my outlook on physics! Science courses are filled with instructors that genuinely care about you—that go above and beyond to help you succeed. Eric Doyle Bachelor of Science (Honours) in Biomedical Science Class of 2023

Text us

Do you have additional questions for us? Send us a text message—we’re here to help! Text us at 1.855.479.9318. Please note: this number does not receive phone calls. Standard text messaging rates apply.


Stay in touch with us

Sign up for our newsletter to stay in the loop about all things Ontario Tech.

You're invited to our March Break Drop-in Tours!

Wondering what it's like to walk in the shoes of an Ontario Tech student? Now is your chance to find out!

You're invited to our on-campus March Break Drop-in Tours event running from March 11 to 15. We're offering tours at both our north and downtown campus locations. You'll be able to explore academic buildings, student spaces, residence, places to eat and more!

Have questions about our admissions process? A member of our admissions team will also be available at our north campus location each day to answer general questions about the admissions process.

SAVE MY SPOT FOR A CAMPUS TOUR